Google Ads (AdWords) Reklam

Kâr odaklı pazarlama

GOOGLE ADS (ADWORDS) REKLAM TÜRLERİ


Anatolia System
reklamturleri

Şirketleri doğrudan potansiyel müşteriye ulaştıran ve çok müşteri kazandıran Google reklamları (google ads) ile siz de hedeflediğiniz kapasiteye ulaşabilirsiniz. Google reklam nasıl oluşturulur? Google reklam fiyatları ne kadardır? Google reklam paketleri nelerdir? ve Google reklamları ile satışları nasıl artırırım gibi sorularınızın yanıtlarını bize ulaşarak bulabilirsiniz.

Google Ads ( AdWords ), Google’ın reklamcılık platformu olarak 2000 yılından beri faaliyet göstermektedir. Başlangıçta Google aramalarında reklam gösterilmesi olarak hayata geçen bu reklam türü zaman içinde gelişerek çok farklı formatlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde Google Arama Ağı (Google.com.tr, Google.com.de gibi), Arama Ağı İş Ortakları (Google Maps gibi) ve Görüntülü Reklam Ağı (Gmail ve Youtube da dahil olmak üzere bağımsız on binlerce web site) olarak 3 farklı mecrada reklam kampanyası yürütülebilmektedir.


Google Reklam Kampanya Türleri

kampanya-turleri
 • Google Arama Ağı Reklamları

  • Google Görüntülü Reklam Ağı

  • Google Video Reklamlar

  • Google Alışveriş Reklamları ( ürün reklamları)

  • Google Mobil Reklamlar

  • Gmail Reklamları

   1. GOOGLE ARAMA AĞI REKLAMLARI NEDİR?

   Arama Motoru Kullanıcısının arama yapmak için kullandığı terimlerinin reklamdaki anahtar kelimelerle alakalı olması durumunda, ilgili reklamın Google arama sonuçları sayfasında ve diğer arama ağı ortağı sitelerinde öne çıkan bir şekilde gösterilmesine dayanan bir reklam sistemidir.

   Google arama ağı reklamları anahtar kelime hedeflemesi ile çalışır. Potansiyel müşterilerin aradıkları sırada karşılarına çıkmak için ürün/hizmetle alakalı anahtar kelimeler google reklam yönetim panelinde ilgili bölüme eklenir ve reklamların konusu ile ilgili etkileyici metninler oluşturulur. İnternet kullanıcısı her arama yaptığında tüm reklamlar arka tarafta çalışan bir algoritma ile bir açık artırmaya girerler ve reklamın alaka düzeyine, kalite puanına, tıklama başına maliyetine (ödenmesi kabul edilen en yüksek tutar) bağlı olarak arama sonuçlarında reklamlar gösterilir.

   Arama Ağı Reklamları, kullanıcının doğrudan eylem (kayıt, randevu oluşturma, telefon araması, satış vb.) gerçekleştirmesini sağlayan reklamverenler için ideal hedeflemeye imkan veren bir reklam türüdür.


   Arama Ağı Reklam Kampanyası Oluşturmak

   Öncelikle bir Google Ads (AdWords) hesabınızın olması gerekmektedir. Google Ads hesabınızı www.ads.google.com adresinden açabilirsiniz. veya sizin yerinize daha doğru ve uzman bir şekilde bu işlemi biz yapabiliriz. Google Ads hesabınızı açarken iletişim ve ödeme bilgisi isteyecektir.

   HEMEN ÜCRETSİZ REKLAM OLUŞTUR!

   Reklam kampanyanızı hemen oluşturmamızı veya size ücretsiz olarak destek olmamızı istermisiniz?

   Başla

   Google Reklam Kampanyasının İlk Aşamasındaki Planlamalar

   1. Ağ
   Kampanyayı oluştururken ağ seçimi yapmanız gerekir. Reklamınızın yayınlanacağı ağlar seçtikten sonra yer seçimi de yapmalısınız.
   2. Yer ve Dil
   Yer seçimi reklamlarınızın yayınlanacağı bölgeleri temsil etmektedir. Ülke, il ve ilçe seçebilirsiniz. Dil seçimini tüketicilerin kullandıkları Google arayüzüne göre yapmanız gerekmektedir. Reklamlarınızı yayınlamak istediğiniz dilde oluşturmanız reklamlarınızın yararına olacaktır.
   3. Cihazlar
   Cihaz seçimi yapmak hedef kitlenizi daraltmanızı sağladığı için kesin hedef kitleye ulaşmanız mümkündür. Masaüstü, laptop, tablet ve mobil gibi cihazları seçebilirken, işlerim sistemlerini, operatörleri ve bağlantı türünü de seçebileceğinizi unutmayın.
   4. Günlük Bütçe ve Yayınlama Yöntemi
   Reklam kampanyasında harcanacak olan maksimum günlük tutarı temsil eden günlük bütçe arama hacmine göre değişiklik gösterebilmektedir. Google Reklamlarınızın bütçeniz tükenene kadar aralıksız yayınlandığı ve tam güne yayılarak olabildiğince daha fazla müşteriye ulaşmak için dönüşüm ihtimali daha yüksek kullanıcıların görmesini sağlayan bir sistem bulunmaktadır.
   5. Reklam Zaman Planlaması
   Reklamların sizin belirlediğiniz gün ve saatlerde yayınlanmasını sağlayan bir planlamadır. Kampanyanıza başlangıç ve bitiş tarihi de ekleyebilirsiniz.
   6. Reklam Rotasyonu
   Reklam grubunuzdaki reklamların hangi kurala göre yayınlanacağını seçersiniz.

   Arama Ağı’nda geliştirilmiş metin reklamlar, dinamik arama ağı reklamları, telefon araması reklamları ve duyarlı reklamlar olarak farklı seçenekler bulunur;


   Başlık 30 - 30 karakter olmak üzere 2 bölümden oluşur. Buraya telefon numarası yazmanız Google ilke ve standartlarına uymadığı için kabul edilmeyecektir. Açıklama metni ise 80 karakter ile sınırlandırılmıştır. Reklam metnindeki ifadeler Google’ın reklam yazım politikaları ve ülkenin kanunları ile sınırlandırılmıştır. Reklam metni algoritmik bir incelemeden geçtikten sonra manuel olarak kontrol edilir. En fazla bir iş günü süren bu incelemede reklam onaylanmadığı sürece yayımlanmaz. İstisna olarak manuel inceleme talep edebilirsiniz.


   Reklam yazımı için basit birkaç kural vardır;


   • Başlıkta ünlem ve soru işareti kullanamazsınız. Açıklama metninde ise yalnızca bir kez ünlem işareti kullanabilirsiniz.
   • Herkes tarafından kabul görmüş kısaltmalar dışında tamamı büyük harf kelime kullanamazsınız.
   • Abartılı, mucizevi tedavi yöntemlerine izin verilmez.
   • İspatlanmadığı sürece bir ürünü ya da hizmeti en iyi, en başarılı, en ucuz gibi yargı cümleleriyle ifade edemezsiniz.
   • Cinsel içerikli ifadeler kullanamazsınız.
   • Aynı kelimeleri art arda yazamazsınız (Örn; Şok şok şok)
   • Sahipleri tarafından kullanımı sınırlandırılan tescilli markalara reklam metninizde yer veremezsiniz.

   Etkili Google Reklam İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;


   • Arama terimlerine reklam metninizde yer verin.
   • Ürün ve hizmetinizi benzerlerinden farklılaştıran özelliklere yer verin.
   • Özel tekliflerinizden bahsedin.
   • Kullanıcıyı harekete geçirecek mesajlar verin (Ücretsiz, size özel, öğrenin, fırsat, kaçırmayın, keşfedin, sınırlı sayıda…).
   • Arama ile doğrudan alakalı reklamlar gösterin.
   • Açılış sayfasını reklam metni ve anahtar kelimeler ile alakalı yapın.

   Reklamların, kullanıcı aramalarına göre hedeflenmesi için düzenlenen bir reklam türüdür. AdWords sistemi web site içeriğin kullanır ve başlıkları, URL’yi ve görünen URL’yi otomatik olarak düzenler. Hesap yöneticisine yalnızca açıklama metnini düzenleme izni verilir. Böylelikle web sitenizin içeriğine bağlı olarak, her ürün için özel reklam oluşturulmuş olur. Google'da sunduğunuz ürün veya hizmeti arayan müşterilere ulaşmanın en kolay yolu olan Dinamik Arama Ağı Reklamları ile potansiyel müşteriler, doğrudan sitenin ilgili sayfasına yönlendirilirler.

   Reklamların aramalara hedeflenmesi için 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Tüm web sayfalarına hedefleme yapabileceğiniz gibi, belirli sayfaları da seçmeniz mümkündür. Tüm web sayfaları seçeneği ile web sitenin tamamına ilişkin alakalı aramalara göre reklam oluşturabilirsiniz.

   Ancak web sitenizdeki farklı kategoriler ve ürünler için aynı genel açıklama metnini kullanmanız reklam performansını etkileyeceğinden dolayı belirli web sayfalarına göre farklı dinamik reklam oluşturma seçeneği de bulunur. Belirli sayfalar seçeneği ile kategorilere, belirli dizelere ve belirli kelimelere göre hedefleme yapabilirsiniz.

   Kısaca özetlemek gerekirse, bir kullanıcı web sitenizdeki başlıklarla ve kategorilerle yakından alakalı ifadelerle arama yaparsa, AdWords bu başlıkları ve ifadeleri kullanarak bir açılış sayfası seçer ve alakalı bir reklam oluşturur. Web sitesinde çok sayıda farklı ürün ve hizmet bulunuyorsa, ürün ve hizmetler sıkça değişiyorsa ya da sezonluk ürünlere yer veriliyorsa dinamik arama ağı reklamları kullanması avantajlı olacaktır. Çünkü birçok anahtar kelimeye sahip, iyi yönetilen AdWords hesaplarının bile alakalı aramaları kaçırabilmesi mümkündür. Ancak çok hızlı değişen web siteler için dinamik arama ağı reklamları kullanılması önerilmez.


   Dinamik arama ağı reklamlarının avantajları:


   • Anahtar kelimeleri, teklifleri ve reklam metnini web sitenizdeki ürünlerle eşleştirmenize gerek kalmaz, zamandan tasarruf edersiniz.
   • Dizinimizdeki sayfalarda değişiklik yaptığınızda, web site yeniden taranır ve reklamlar mümkün olduğunca en güncel bilgileri verir.
   • Yani reklamları her zaman güncelliğini korur.
   • Reklamlarda arama ile alakalı başlıklar gösterilir.
   • Web sitesinin tamamına, belirli kategorilere ve sayfalara göre reklamlar gösterebilir, dilerseniz stokta olmayan ürünler için oluşan reklamları durdurabilirsiniz.
   • Dinamik arama ağı reklamları ile anahtar kelime hedefli bir kampanyayla ulaşacağınızdan daha fazla müşteriye ulaşarak, ek trafik elde edebilirsiniz.

   Arama ağı kampanyalarında oluşturulan telefon araması üreten reklamlar, kullanıcıları işletmenize telefon etmeye teşvik etmek içindir. Reklam verme amacı arama almak isteyen reklamverenler için idealdir. Yalnızca telefon araması yapılabilecek cihazlar için düzenlenen bu reklamlar, kullanıcıyı bir açılış sayfasına yönlendirmez. Reklam başlığında telefon numarasına ve işletmenin adına yer verilerek, tüm tıklamalar cihazın arama sayfasına yönlendirilir.

   Reklam maliyeti, metin reklamlar gibidir. Belirlediğiniz maksimum TBM’ye göre ödeme yaparsınız.

   Duyarlı reklamlar zamandan tasarruf etmenizi ve erişimin artmasını sağlayan reklamlardır. Bu reklamlar boyut, görünüm ve biçim bakımında her reklam alanına uyum sağlayacak şekilde otomatik olarak ayarlanmaktadır.

   Başlık, resim, logo ve açılış sayfası gibi öğeleri sisteme yüklemenin yeterli olacağı bu reklam türüyle internette bulunan tüm web siteleri için ayrı boyutlarda reklam oluşturmanız gerekmez çünkü neredeyse tüm reklam alanları için tek reklam oluşturmuş olursunuz.

   Reklam Uzantıları Hakkında

   Uzantıları reklamınızın daha belirgin olmasını ve kullanıcının ilgisini çekmesini sağlar. Böylelikle tıklama sayısını arttırabilir ve daha fazla değer elde edebilirsiniz. Bu sebeple işletme hedeflerinizle örtüşen tüm reklam uzantılarını kullanmanız tavsiye edilir. Reklam uzantıları ek harcama yapmayı gerektirmez ve tıklamalar da normal reklam tıklama başına maliyete göre değerlendirilir. Ancak unutulmamalıdır ki, reklama uzantı eklenmesi her zaman gösterileceği anlamına gelmez.

   Öncelikle reklam uzantılarının gösterilmesi reklam sıralamasına bağlıdır. Yeterince iyi bir reklam konumu ile uzantıları gösterebilirsiniz. İkinci olarak da uzantıların reklamım performansını iyileştireceği öngörüldüğünde uzantılar gösterilir.


   uzanti
   uzanti
   • Yer Uzantıları

    Yer uzantıları, şirketinizin bulunduğu konumu, bir arama düğmesi ve işletme bilgileri sayfanıza yönlendiren bir uzantı türüdür. Kullanıcıları ziyaret etmeye teşvik etmek amacıyla kullanılır. Yer uzantıları, görüntülü reklam ağı kampanyalarında da eklenebilir.

   • Satış Ortağı Yer Uzantıları

    Kullanıcıları işletmenizin bulunduğu yere değil de ürünlerinizin satıldığı zincir mağazalara yönlendirmek istediğinizde kullanmanız gereken uzantı türüdür. Böylelikle kullanıcı bulunduğu konuma en yakın bir mağazanızı ziyaret edebilir.

   • Açıklama Metni Uzantıları

    Firmanızın sunduğu avantajları vurgulayabilir ve özelleştirebilirsiniz. Örneğin; "ücretsiz teslimat" veya "ücretsiz destek" gibi ek metinlerle kullanıcıların ikna olmasında etkili olacağını düşündüğünüz fırsatları belirtebilirsiniz.

   • Telefon ve Mesaj Uzantıları

    Reklamlarınıza bir telefon numarası ekleyerek kullanıcıları sizi araması için kolaylık sunun ve bilgi verin. Kullanıcıları size kısa mesaj göndermesine izin veren bir uzantıdır. Bu uzantı türü yalnızca kısa mesaj almaya-göndermeye izin veren cihazlarda kullanılabilir.

   • Fiyat Uzantıları

    Ürünleriniz ya da hizmetlerinizin cezbedici noktalarını belirtebilir ve kullanıcıya bilgi verebilirsiniz.

   • Ek Açıklamalı Snippet Uzantıları

    Ürünleriniz ya da hizmetlerinizin cezbedici noktalarını belirtebilir ve kullanıcıya bilgi verebilirsiniz.

   • Site Bağlantısı Uzantıları

    Kullanıcıları doğrudan web sitenizin belirli sayfalarına yönlendirmek istediğinizde ekleyebileceğiniz bir uzantı türüdür. Kullanıcının sitede gezinmesini kolaylaştırır. Örneğin “ayakkabı” araması yapan bir kullanıcıya “spor ayakkabılar”, “topuklu ayakkabılar”, “sandaletler” gibi farklı ürün kategorilerini site bağlantısı olarak verirseniz bir seçme şansı sunar ve dönüşüm işlemini hızlandırmış olursunuz.

   • Uygulama Uzantıları

    Bir mobil uygulamanız varsa, kullanıcıları bundan haberdar etmek ve indirilmesini teşvik etmek amacıyla uzantı olarak ekleyebilirsiniz.

   Teklif Stratejileri   2. TRUEVİEW VİDEO KAMPANYALARI

   Hedef kitlenize ulaşmak için hazırladığınız bir videoyu YouTube’da ve internetin genelinde yayımlayabilirsiniz. Yayın içi TrueView reklamlar, TrueView video discovery reklamları ve bumper reklam türleri ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Video reklamların oluşturulabilmesi için videoların öncelikle Youtube’a yüklenmesi gerekmektedir ve video görüntülenebilen tüm cihazlarda reklamlar gösterilir. GBM ve Hedef EBM teklif stratejilerinin desteklediği TrueView reklam biçimlerinde metin ve resim kullanmanı gerekmez.

   Yayın içi TrueView reklamlar, Youtube’da ve görüntülü reklam ağındaki sitelerde bulunan videoların öncesinde gösterilir. TrueView reklamlarında, kullanıcı videonuzun 30 saniyesini izlerse ya da farklı bir etkileşimde bulunursa (tıklama aldığında) ödeme yaparsınız. Reklamınızla ilgilenmeyen kullanıcı sağ altta bulunan "Reklamı atla" düğmesi ile reklamı geçebilir ya da izlemeye devam eder.

   Böylelikle TrueView reklamları sayesinde yalnızca potansiyel müşteri için ödeme yapmış olursunuz. Kullanıcılar merak ettikleri ve ilgilendikleri videoları izlerler. BGBM teklifinden farklı olarak google reklam gerçekten görüntülendiğinden ödeme yapmanız gerekir.

   TrueView video discovery reklamları, YouTube ana sayfasında, arama sonuçlarında, ilgili videoların yanında ve iş ortağı sitelerin yanında gösterilir. Bu reklamlarda kullanıcı reklamı tıklayıp izlemeye başladığında ödeme yaparsınız.

   Bumper video reklamlarını da akılda kalıcı bir mesajla daha çok kullanıcıya ulaşmak ve farkındalığı artırmak için tasarlanan bir reklam türüdür. Maksimum 6 saniyelik olan bu videolarda BGBM teklifi kullanılır yani her bin gösterim için bir ödeme yaparsınız.


   3. GÖRÜNTÜLÜ REKLAM AĞI KAMPANYASI

   Google’ın reklam kampanyalarından bir tanesi olan görüntülü reklam ağı kampanyası, reklamlarınızı görsel olarak yayımlamanıza olanak sağlar. Görüntülü reklam ağını kullanmanın asıl amacı hedef kitlenizin dikkatini çekmenizde yardımcı olmasıdır. Reklamlarınızı, sağladığınız hizmet ya da ürünü hedef kitlenizin aramaya başlamadan onlara göstermenizi sağlar. Yani daha tanınmıyorsanız ya da yeni bir ürün çıkardıysanız görüntülü reklam ağını kullanarak hedef kitlenizin karşısına çıkabilirsiniz.

   Google görüntülüğü reklam ağı, içerisinde Google Haritalar, Blogger, Youtube, Gmail ve daha birçok bilinen sitenin bulunduğu, kullanıcıların büyük bir çoğunluğuna ulaştığı bir platformdur.


   Kimler Görüntülü Reklam Vermelidir?


   Görüntülü reklam ağı kampanyası hedef kitleniz daha o ürün ve hizmeti aramadan ya da fark etmeden onun karşısına çıkmanızı sağlar. Yani ürün ve hizmetlerinizin bilinirliği yoksa görüntülü reklam ağını kullanabilirsiniz.

   Yeniden Pazarlama ile web sitenize gelip, ürünlerinizi inceleyen ancak satın almayan kişilere ulaşabilirsiniz. Web sitenizde yer alan ürünleri hatırlatma ve kullanıcıların satın alma döngüsüne tekrar dahil etmeyi sağlayan hizmeti de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

   İlgiye dayalı reklamcılık hedeflemesi ile, sizin ürün ve hizmetiniz ile ilgili olduğu tespit edilen kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

   Farklı kanallarda büyük bir reklam kampanyası düzenliyorsanız, aynı reklamı dijitalde de devam ettirmek isteyebilirsiniz. Görüntülü reklam ağı kampanyası sayesinde televizyonda, dergilerde, gazetelerde düzenlediğiniz google reklam kampanyanızın dijital tarafını sürdürebilirsiniz.

   Marka bilinirliği, imaj reklamları, akılda kalıcılığı sağlamak ve kendinizi unutturmamak için görüntülü reklam ağı kampanyasını kullanabilirsiniz.


   Görüntülü Reklam Ağı’nın Faydaları Nelerdir?


   Görüntülü reklam ağının diğer arama kampanyalarından farklı yanları bulunmaktadır. Bunlar;

   • Görüntülü reklamlarınız ile ürün ve hizmetlerinizi daha iyi anlatabilir ve hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.
   • Hazırladığınız dikkat çekici çalışmalar ile web sitenize trafiğinizi arttırabilirsiniz.
   • Reklamınıza tıklama gelmese bile hedef kitlenize reklamınızı göstereceğiniz için akılda kalıcılığınız artacak böylece bilinirliğiniz oluşacaktır.
   • Reklamlarınızı hedef kitlenizin ziyaret ettiği web sitelerine yerleştirerek satış olasılığınızı arttırabilirsiniz.
   • Hedef kitlenizi yeniden hedefleyerek akılda kalıcılığınızı arttırabilirsiniz veya ürünlerinizi tekrar göstererek satın almaya teşvik edebilirsiniz.
   • Reklamlarınızın görülmesi imajınıza olumlu etki sağlayacaktır. Doğru bir şekilde görüntülü reklam veren firmaların tüketici gözünde güvenilir ve kaliteli firma algısı oluşturmaktadır.

   Adım Adım Görüntülü Reklam Ağı Oluşturma


   Görüntülü reklam ağı kampanyası oluştururken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi adımları kullanarak görüntülü reklam ağı kampanyası oluşturulur?

   Satış

   Doğru kitleye doğru zamanda ulaşmak, doğru mesajı o ana uygun vermek ve uyarlamak asıl amaçlardandır. Google algoritması bir tüketicinin satın alacağını fark ettiği anda sizin reklamlarınızı gösterebilir.

   Ürün ve Markayı Dikkate Alma

   Hedef kitleniz ile etkileşimde bulunacak görsel açıdan dikkat çeken reklamlar oluşturmalısınız. Yalnızca kitleniz reklamlarınızla etkileşimde bulunduğu anda ödeme yaparsınız.

   Marka Bilinirliği Oluşturma

   Amaç ana hedef ürün veya hizmetinizin görünürlüğünü arttırmaktır. Marka bilinirliğinde reklam gösterimleriniz, müşteri etkileşimleri, erişim ve sıklık değerleri önemlidir. Yeni müşteri kazanma, markanıza ilgi duyması muhtemel kullanıcılar için bilinirliğinizi arttırın.

   Potansiyel Müşteri

   İşletmenize, ürün veya hizmetinize ilgilenebilecek potansiyel müşteriniz olma ihtimali olan kullanıcılara erişmek için bu hedefi seçebilirsiniz.

   Pazarlama Hedefinizi Belirleyin

   Web Site Trafiği

   Ürün veya hizmetinin detaylarını web sitenizde anlatmak istiyorsanız, daha sonra yeniden bağlantı kurabilecek ziyaretçi elde etmek istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.


   Reklam Grubu Oluşturma


   Reklam grupları kampanyanın bir sonraki aşamasıdır. Kampanya aşamasında yukarıdaki işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Ancak reklam grubunda ise hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızın, ayrıntılarını belirlemeniz gerekmektedir.

   • Yakın İlgi Alanı: Hedef kitlenizin ilgi duydukları alanlara göre hedef kitlenizi belirleme seçeneğidir.
   • Yeniden Pazarlama: Ürün, Hizmet veya işletmeniz ile daha önceden etkileşimde bulunmuş yani web sitenize girmiş, ürünlerinizi incelemiş kullanıcıları kapsar. İlk defa reklam oluşturduğunuzda yeniden pazarlama kitle listesi oluşturmanız gerekmektedir ve bu kitleyi girmeniz gerekir. Ya da reklam vermeye başladıktan sonra kitleniz adwords tarafından kayıt edilecektir. Kitleniz oluştuktan sonra yeniden pazarlama ile reklam verebilirsiniz.
   • Amaç: Ürün ve hizmetinizi aktif olarak araştıran kullanıcıları kapsar.

   Demografi:

   Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu, hane içi geliri gibi temel demografik bilgiler ile hedeflemenize olanak sağlar.

   • Konservatif Otomasyon: Belirlediğiniz kişi başına maliyet düzenini korur ve hedeflediğiniz müşterilere benzer daha çok müşteri hedeflemenizi sağlar.
   • Agresif Otomasyon: Kişi başı maliyet düzeyini koruyarak olabildiğince çok müşteri edinmeyi hedefleyin.

   Reklam grubu için maksimum TBM teklifi belirleyeceğiniz aşamadır. Reklamlarınıza tık başı maliyetin ne kadar olacağını belirlemelisiniz.


   Reklamlarınızı Oluşturun


   Reklam grubu aşamasından sonra sıra reklamlarınızı oluşturmanıza gelmektedir. Burada daha önceden hazırladığınız bannerları yüklemeniz gerekmektedir.

   Duyarlı Reklam: Hem metin hem de görüntülü, web sitesindeki reklam alanına göre şekil alabilen reklam türüdür.

   Görüntü Reklam: Daha önceden hazırladığınız Google tarafından belirlenen ölçülere uygun bannerları yüklediğiniz reklam türüdür.


   Görüntülü Reklamda Desteklenen Boyut ve Biçimler


   Dosya Türleri
   Dosya Türleri

   Yeniden Pazarlama (Remarketing)

   Yeniden pazarlama daha öncesinde sitenizi ziyaret eden ancak satın alma işlemi veya sizin istediğiniz bir işlemi gerçekleştirmemiş kullanıcılara yeniden ulaşmanızı sağlayan pazarlama yöntemidir. Google’ın sunduğu bu hizmet en faydalı hizmetlerin başında gelmektedir. Yeniden Pazarlama görüntülü reklamcılık ve arama ağı kampanyalarında gerçekleştirilir.


   Yeniden Pazarlamanın Yararları


   • Yeniden pazarlama ile daha önce sizinle etkileşime geçmiş kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
   • Alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar birçok web sitesini incelemektedir. Bu web sitelerden biride siz olabilirsiniz. Web sitenize gelip ürünlerinizi inceleyen kullanıcılara reklamlarınızı yeniden göstermeniz onlara kendinizi hatırlatmanıza yarayacak ve siteden işlem yapmadan çıkan kullanıcıyı yeniden çağırabileceksiniz.
   • Geçmişte satın alma işlemi gerçekleştirmeyen kullanıcılara da ulaşabilirsiniz.
   • Daha önce sizinle etkileşime girmiş ancak alışverişte bulunmayan kişilere reklamınızı her yerde göstermek marka değerinizi, imajınızı ve güvenilirliğinizi arttıracak etkenlerdendir.

   Kaç Çeşit Yeniden Pazarlama Yöntemi Vardır?


   Görüntülü Reklamcılık: Standart yeniden pazarlama olarak bilinmektedir. Görüntülü reklam ağı web sitelerini kapsamaktadır. Dinamik Yeniden Pazarlama: Kullanıcıların web sitenizdeki görüntüledikleri ürünleri onlara tekrardan göstererek satın almaya teşvik edin.

   Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama: Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar Google’da sizinle ilgili bir ürün aradığında reklamınızı gösterin.

   Video Yeniden Pazarlama: Videolarınız ve Youtube kanalınız ile etkileşimde bulunmuş, videolarınızı izleyen kullanıcılara yeniden videolarınızı gösterin.

   E-Posta Listesi Yeniden Pazarlama: Müşterilerinizin Gmail, Google Arama gibi hizmetlerde oturum açtığında reklamlarınızı gösterin. Mobil Uygulama Yeniden Pazarlama: Daha önce mobil uygulamanızı kullanmış kullanıcılara başka bir uygulama kullanırken reklamlarınızı gösterin.


   4. ALIŞVERİŞ REKLAMLARI

   Google’ın sunduğu bir diğer reklam kampanyası ise alışveriş reklamlarıdır. Google arama motorunda bir ürün aradığınızda ilk sırada o ürünü satan firmaları ve aradığınız ürünü görmektesiniz. Kullanıcının aradığı ürün sizin sattığınız ürün ile eşleştiğinde Google ürününüzü müşteriye göstermektedir.

   Google'da ve ürünlerinize ilgi duyabilecek kitle büyük oranda sizin müşteriniz olabilir. Bu kişilerin sizin sattığınız ürünleri görebileceği web sayfalarında reklamlar yayınlamak için sizin için geliştirilmiş kampanyanız kullanılır. Bu yerleşimler sayesinde kullanıcılara metin reklamlara alternatif olarak ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgileri gösterdiğinden, Alışveriş reklamları olarak adlandırılır. Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek ürünleriniz ile daha ilgili müşteriler elde etmenizi sağlar.

   Alışveriş yapan ziyaretcilerin daha doğru satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda göstererek ürünlerinizi fiyat avantajları ile cazip kılabilirsiniz. Böylece, alışveriş yapan kullanıcıların sitenizde satın alma işlemi tamamlama olasılığı daha yüksek olur.

   Alışveriş kampanyasını kullanmak için, Google Merchant Center ürün envanterini AdWords içinde düzenlemek ve ürünlerinizi buraya tanıtmanız gerekmektedir.

   Alışveriş reklamlarını sadece e-ticaret siteleri için kullanılmaktadır.


   Google Alışveriş Reklamının Yararları:


   Aynı anda alışveriş reklamınızı vede arama ağı reklamınızı müşterilerinize gösterebilirsiniz. Bu şekilde müşteriyi ürününüzü incelemesi için sitenize çekme olasılığınız artacaktır.

   Alışveriş reklamlarında ürününüz ile ilgili detaylı bilgiler sunabilirsiniz. Potansiyel Müşterinin aradığı ürün hakkında ki bilgiyi direkt buradan sunabilirsiniz. Bu sayede ürününüz ile ilgili olan ya da özellikleri ile ilgisini çeken kullanıcıları yakalayabilirsiniz.

   Aynı ürünü veya hizmeti satan diğer büyük/küçük rakiplerinizle rekabet edebilir, sizin ürününüz müşteriye göre daha cazip ise satın alma aşamasında karar vermelerini hızlandırabilirsiniz.

MÜŞTERİLERİMİZ

X

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kurumsal

Anatolia System Yeni Medya Ajansı, şirketlerin ve bireylerin ihtiyaç, eğilim ve beklentilerine yönelik kararlarını ve politikalarını belirlemede ve uygulamada danışmanlık veren,hem teknolojik çözümler..

Detay
Sosyal Medya Hesaplarımız