Yeniden Pazarlama

Yeniden Pazarlama; sitemizi ziyaret etmiş, fakat satın alma işlemini gerçekleştirmeden sitemizde
ayrılan kullanıcılara kendimizi yeniden hatırlatmak için kullandığımız harika bir reklam modelidir.


Öncelikle Yeniden Pazarlamanın (remarketing) ne olduğunu kısaca açıklayalım. Yeniden Pazarlama; sitemizi ziyaret etmiş, fakat satın alma işlemini gerçekleştirmeden sitemizde ayrılan kullanıcılara kendimizi yeniden hatırlatmak için kullandığımız harika bir reklam modelidir.

Tabi burada E-Ticaret sitesi olmanız zorunlu değil. Hizmet satıyor da olabilirsiniz.

Görüntülü reklamda Yeniden Pazarlamanın önemi


Öncelikle baktığımızda bir web sitesini ziyaret eden kişilerin pazarlamacıların istediği işlemleri gerçekleştirmeden siteden ayrılma oranı %96'dır. Bu yüzden sitemizden ayrılmış kullanıcılara kendimizi hatırlatmak çok faydalı olacaktır. Yeniden Pazarlamada sadece Google Reklamlarından gelen kullanıcılar değil aynı zamanda URL’den giren, organik arama sonuçlarından ya da herhangi bir yerden yönlendirme ile sitemizi ziyaret etmiş kullanıcılarıda kapsamaktadır.


Peki, Yeniden Pazarlama Neden Bu Kadar Yararlıdır?


Şimdi düşündüğümüzde bizim kullanıcılarımızın belli ilgi alanları var. İlgi alanlarına göre çeşitli siteleri ziyaret ediyorlar. Google tam bu noktada kullanıcıların ilgi alanlarını tespit eder ve herkese ilgilendiği reklamı gösterir. Daha iyi anlamak adına bir örnek vermek istiyorum.

Örneğin bir sigorta şirketini ele alalım. Kullanıcılar sigorta şirketinin web sitesine girdi ve çeşitli olan sigorta paketlerini inceleyerek siteden ayrıldı. Daha sonra internette gezinirken sigorta şirketinize özel olarak hazırlanmış reklamları görmeye başlıyorlar. Böylece onları tekrar kendimizi hatırlatmış ve sitemize çekmiş oluyoruz.

Görüntülü Reklam Ağında ilk gün 100 ziyaret aldığımızı varsayalım. Yeniden Pazarlama ile bu kullanıcıların %84’ünü yeniden kazanabiliyoruz. Yeni bir ürün ya da hizmeti, kampanyanızı hedef kitlenize anında göstererek onların ilgisini çekebilirsiniz.


Sonuç olarak;


Yeniden Pazarlama sonuç odaklıdır. Genellikle sitenizi ilk defa ziyaret etmiş/görmüş bir kullanıcı satın almaz ya da sizinle iletişime geçmez. Doğru bir reklam modeli ile ilgisi olan kullanıcılarınızı yeniden pazarlama ile kazanabilir ve satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.